به گزارش روابط عمومی باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکوـ ایران، در مراسم امضای این تفاهم‌نامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علی نوریجانی رئیس فدراسیون باشگاه های یونسکو ـ ایران اظهار کرد: کمیسیون ملی یونسکو، زبان گویای جمهوری اسلامی ایران در صحن این سازمان است و اگر به وظیفه خود به‌خوبی عمل کند مواضع ایران به‌درستی به گوش دنیا می‌رسد.

آموزش سواد مفاهمه به جامعه از رسالت‌های باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای

وی با اشاره به ارائه تعاریف مختلف یونسکو از سواد تصریح کرد: اگر بتوانیم تعاریفی دقیق از سواد رابطه، مفاهمه با دیگران، سواد صبر و… ارائه دهیم، می‌توان از اختلافات جلوگیری کرد و در صورت بروز اختلاف احتمالی به‌سوی حل‌وفصل آن رفت. تلاش باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکوـ ایران، آموزش سواد مفاهمه به جامعه است.

رئیس کل باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه‌ای یونسکوـ ایران با اشاره بر ضرورت آموزش عمومی “صبر” به جامعه و تشریح اثرات آن، بر عزم جدی باشگاه برای تحقق این مهم تاکید کرد.

نوریجانی با اشاره به عدم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی در یونسکو و خروج آمریکا از این سازمان در اعتراض به این مساله، این موضوع را ظرفیتی خوب برای جمهوری اسلامی برای بیان دغدغه‌ها دانست.

وی تصریح کرد: موضوعاتی همچون اخلاق رسانه و پرداختن به مساله خبرنگاران آسیب‌دیده از جنگ در صحن یونسکو مطرح است. از این‌رو ما نیز براساس این تفاهم‌نامه می‌توانیم موضوع صلح و خبرنگاری صلح را مورد توجه ویژه قرار داده و آن را به‌عنوان یکی از موضوعات مورد دغدغه جمهوری اسلامی ایران از راه حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران آقای دکتر حجت‌الله ایوبی در صحن یونسکو مطرح کنیم تا مورد توجه ملت‌ها قرار گیرد.

حرکت به سمت تحقق صلح و دعوت به صبر برای پیشگیری از جرایم

در این مراسم ابوالفضل محبی رئیس ستاد ملی صبر نیز با اشاره به اینکه در متون فقهی و حقوقی، محور اصلی «اخلاق» است، تاکید کرد: علاوه بر این وحدت و اشتراک معنایی و مفهومی در مکاتب مختلف حقوقی، “عدالت” به‌عنوان مهم‌ترین مساله ذیل اخلاق درنظر گرفته شده است. عدالت کارآمد یا کارآیی در عدالت؛ عدالت ترمیمی و نه صرف برخورد و واکنش سخت به اتفاقات و تلاش برای ترمیم روابط آسیب دیده.

وی با اشاره به اینکه امروز مساله صلح مورد تاکید دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین علت‌های این مهم، تاکید بر حل و فصل اختلافات است. ما معتقدیم صدور حکم منجر به “سکوت” می‌شود و نارضایتی برای یک‌طرف همواره وجود دارد اما صلح “سکون” و “آرامش” می‌آورد.

محبی علت‌های دیگر تاکید دستگاه قضایی بر موضوع صلح را ترمیم روابط آسیب‌دیده و«پیشگیری از اختلافات بعدی» عنوان کرد و گفت: ما باید به سمت تحقق صلح و دعوت به صبر حرکت کنیم تا جنبه‌های پیشگیرانه از جرایم بعدی نیز محقق شود.

این تفاهم‌نامه با توجه به رسالت طرفین جهت رفع نیازهای علمی، آموزشی و نوآوری کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران، از طریق گسترش ارتباط، همکاری، همفکری، شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌‌ها، نوآوری و آموزش مفهوم علمی سواد و بهره‌گیری از ظرفیت‌های طرفین و در راستای تقویت اکوسیستم رسانه و نوآوری‌های حقوقی و قضایی کشور منعقد شده است.

بر این اساس، طراحی و اعطای نشان صلح ملی و همکاری مشترک در زمینه تولید محتواهای فاخر و موثر در ارتقای اخلاق اجتماعی، تاب‌آوری عمومی، سواد رسانه‌ای و… از جمله موارد موردتفاهم در این نشست بوده است.

اخبار باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه ایاخبار صفحه اصلیدسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *